בוהן פטיש (Hammer Toe)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

על מנת להבין את התופעה אסביר בכמה מילים על מבנה הבהונות.
על כל אחת מהבהונות הקטנות של כף הרגל פועלים כוחות שרירים וגידים מכופפים ופושטים (Extensors&Flexors). המפרקים השונים בכל בוהן משנים את כוונם ליצירת תנועה בהתאם לכוחות המופעלים עליהם.

בכל בוהן יש שלושה גלילים (חוץ מהבוהן הגדולה), אשר ביניהם יש מפרקים – המפרק הבין גלילי המקורב (PIPJ-Proximal Interphalangeal Joint) והמרוחק (DIPJ-Distal Interphalangeal Joint). כמו כן קיים מפרק בין הגליל המקורב בכל בוהן לבין עצם המסרק (MTPJ-Metatarsophalangeal Joint). ראו תמונה מצורפת. כאשר איזון השרירים מופר, נוצר עיוות בעמדת הבהונות. וזוהי תופעת בוהן הפטיש. התלונות השכיחות של החולה הן בדר”כ כאבים באזור המפרק המכופף, והופעת פצעים ויבלות בבוהן המכופפת או בקצה הבוהן. כמו כן יתכנו יבלות וכאב גם באזור כריות הבהונות, והחולים מרבים לדווח על תחושה כאילו הם הולכים על קוץ, או גוש נוקשה.

שכיחות יתר של בוהן פטיש נמצאה בחולים עם עצם מסרק 2 ארוכה, כך גם במחלות פרקים הגורמות לדלקת במפרקי הבהונות. במחלות ניוון שרירים, בפציעות המערבות את מפרק ה MTPJ, הגורמות חוסר יציבות של המפרק. שמוש בנעליים לא תואמות, צרות, או נעלי עקב, נמצא אף הוא בהקשר להתפתחות בהונות פטיש. גם כאן, הטיפול הראשוני הוא ניסיון טיפול שמרני, כולל התאמת נעליים, ושימוש בתומכי בהונות כאלה ואחרים לצורך הורדת העומס ממפרק ה MTPJ, ומניעת החיכוך המתמיד של הבוהן בפנים הנעל. במידה ניסיון זה לא צלח, יש בהחלט טעם בטיפול ניתוחי, כאשר השיטות הכירורגיות הן רבות. השיטות השכיחות כוללות חתוך עצם הגליל ושינוי עמדת הבוהן, לעיתים התיקון מצריך חתוך גם בעצם המסרק. לאחרונה נפוצה שיטה המשלבת גם תיקון של רצפת מפרק ה MTPJ לצורך מתן יציבות נוספת.

אם את/ה סובל/ת מכאבים על רקע זה, אתם מוזמנים לצור עימי קשר.
רק בריאות….
תודה לד”ר יזהר

Call Now Button