דורבן ברגל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

התלונה הנפוצה ביותר לגבי כאב בכף הרגל היא דורבן – יצירה של בליטה גרמית הלוחצת על רקמות רכות וגורמת לכאב בעיקר בצעד הראשון לאחר מנוחה.

התפתחות הדורבן לא ידוע בוודאות , אך מה שכן ידוע שלנעל יש משמעות רבה. לספורטאים זה נוצר מאימונים שבאים כתוספת לבעיה ביו מכנית בכף הרגל.

דורבן=דלקת ברצועה

איך נוצר דורבן ברגל?

הדלקת נוצרת לאחר שחיקה ממושכת של רצועות כף הרגל . הרצועה הפלנטרית היא רצועה חשובה , ומשתתפת באופן פעיל בתהליך ההליכה והריצה.

אימונים ממושכים, מבנה אנטומי או שימוש בנעליים לא נכונות(או ישנות) גורמים לשחיקה של הרצועה ולהתפתחות של דלקת. בתהליך ההחלמה של הדלקת נוצרת רקמה צלקתית קשה הגורמת ללחץ על רקמות אחרות בכף הרגל – זהו הדורבן.

ספורטאים!!!!

לביו מכניקה של הריצה ולסוג הנעליים חשיבות רבה בהערכת הסיכויים לפתח דורבן. ריצה לא נכונה, או שימוש בנעליים לא מתאימות גורמים לתפקוד יתר של הרצועה הפלנטרית, ולסיכון גבוה יותר להתפתחות הדלקת.

חשוב להשתמש בנעליים המתאימות למבנה של כף הרגל (לפי פרונציה או סופינציה) ולהקפיד על צורת ריצה נכונה.

כאב הנגרם מהדלקת ברגל

דורבן ברגל גורם בדרך כלל לכאב בעקב, בחלקו המרכזי-מדיאלי. הכאב גורם לקושי רב ללכת ולבצע פעילויות גופניות אחרות. מדובר בכאב שמופיע בכל פעולה של כף הרגל, שבמקרים קשים גורם לכאב גם בלי קשר לפעולת ההליכה או הריצה.

עיקר האנשים שסובלים מדורבן בכף הרגל הם אנשים הסובלים מעודף משקל אך מבצעים פעילות גופנית מאומצת.

דורבן עלול להיווצר בכל שכבת גיל, החל מילדים ועד למבוגרים, ולכן חשוב להבחין בסימנים בשלב מוקדם, וזאת על מנת להקדים טיפול ולמנוע את החמרת התופעה.

כיצד מטפלים בדורבן

הטיפול בדורבן נעשה באופן כללי, משתמשים במדרסים עם הגבהה, המקנים תמיכה לעקב ומונעים את החמרת המצב. השימוש במדרסים מאפשר לעזור לכף הרגל לעמוד בעומסים.

שימוש במדרסים הוא טיפול מתקדם ביותר, הניתן במקרים שהכאבים חמורים ביותר ולא מוקלים על ידי השיטות האחרות. תפקיד המדרסים הוא לספק תמיכה לרצועות ולקשת האורכית, וכיום זהו הטיפול המומלץ והמתקדם ביותר לבעיות של דורבן בכף הרגל.

טיפול פיזיוטרפיה היינו חשוב מאוד. באמצעות שיטות פיזיותרפיות שונות, ניתן לשפר את חוזק הרצועות וגמישותן.

יש אפשרות לטפל בזריקות ובמקרים חריגים אף ניתוח. תמיד מומלץ להתייעץ עם אורתופד כף רגל. מדרסים יש לעשות אצל טכנאי אורתופדיה מוסמך

Call Now Button