דלקת אכילס

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

גורמים לדלקת וניוון של גיד אכילס. גיד אכילס הוא הגיד הגדול הממוקם בחלק האחורי של רגל. הכאב הנגרם על ידי דלקת גידי אכילס יכול להתפתח בהדרגה ללא היסטוריה של טראומה. הכאב יכול להיות כאב ירי, כאב צורב, או אפילו כאב נוקב ביותר. דלקת גיד אכילס אינה מצריכה להיות מטופל בשל הסכנה כי הגיד יכול להיות חלש מקרע. הכאבים מחמירים עקב פעילויות שוב ושוב של הגיד, וגורמים לדלקת. להדלקת הינה בעיה שכיחה אצל ספורטאים , במיוחד לרצים למרחקים. היא פגיעה קשה לטיפול בספורטאים עקב רמת הפעילות ואת הרצון הגבוהה שלהם לעצור או להאט את אימוניה. אנשים הסובלים מדלקת בגיד אכילס מתלוננים לעתים קרובות כי צעדיהם ראשונים מהמיטה בבוקר הם מאוד כואבים. עוד תלונה נפוצה היא כאב לאחר ננקטים צעדים אחרי תקופות ארוכות של ישיבה. כאב זה בדרך כלל מפחית פעילות.

גורמים:

ישנם מספר גורמים שיכולים לגרום לדלקת בגידי אכילס. הסיבה הנפוצה ביותר היא-פרונציה יתר . יתר פרונציה מתרחשת בתהליך ההליכה, כאשר הקשת מתמוטטת על נושאת משקל, הוספת לחץ על גיד אכילס. גורמים נוספים שיובילו לדלקת באכילס הם בחירת נעל פסולה,העוסקים באתלטיקה, גיד אכילס קצר, טראומה ישירה (פציעה) לגיד, ועיוות עצם עקב.

טיפול ומניעה:

ספורטאים, במיוחד רצים, צריכים לשלב תכנית מתיחה יסודית כדי שהרצועות/גידים/השרירים יהיו חמים כראוי. הם צריכים להקטין את המרחק של ההליכה או הריצה שלהם, לשים קרח לאחר הפעילות. ספורטאים צריכים להשתמש רק בהתקן orthotic, כוס עקב, או בעריסת עקב לתמיכה נוספת. עריסת כוס או עקב עקב מרימה את העקב להפחתת מתחים ולחצים על גיד אכילס. ההתקן אמור להתבצע עם קל משקל, אמצעים סופגי זעזועים. התקן מדרסי נכון יכול לשמש כדי לשלוט על פרונציה, לתמוך קשת אורכית, להפחית את הלחץ על גיד אכילס.

Call Now Button