מה עושים במקרה של דורבן ברגל?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

ניר באבו, טכנאי אורתופדיה ובעלים של ספורטופד – מרכזים רפואיים, משיב:

התלונה הנפוצה ביותר לגבי כאב בכף הרגל היא דורבן – בליטה גרמית הלוחצת על רקמות רכות וגורמת לכאב בעיקר בצעד הראשון לאחר מנוחה, במקרים קשים גורם לכאב גם בלי קשר לפעולת ההליכה או הריצה. דורבן גורם בדרך כלל לכאב בעקב, בחלקו המרכזי. הכאב גורם לקושי רב בהליכה ובביצוע פעילויות גופניות אחרות. מדובר בכאב שמופיע בכל פעולה של כף הרגל.

איך נוצר דורבן ברגל?

דורבן=דלקת ברצועה. הדלקת נוצרת כתוצאה משחיקה ממושכת של רצועות כף הרגל. אימונים ממושכים, מבנה אנטומי או שימוש בנעליים לא נכונות (או ישנות) גורמים לשחיקה של הרצועה ולהתפתחות של דלקת. בתהליך ההחלמה של הדלקת נוצרת רקמה צלקתית קשה, הגורמת ללחץ על רקמות אחרות בכף הרגל – זהו הדורבן.

מידע חשוב לספורטאים!!!!

לביו מכניקה של הריצה ולסוג הנעליים חשיבות רבה בהערכת הסיכויים לפתח דורבן. ריצה לא נכונה, או שימוש בנעליים לא מתאימות גורמים לתפקוד יתר של הרצועה הפלנטרית, ולסיכון גבוה יותר להתפתחות הדלקת. מומלץ לאבחן ריצה לא נכונה בבדיקה במעבדת הליכה ולהשתמש בנעליים המתאימות למבנה כף הרגל.
עיקר האנשים שסובלים מדורבן הם אנשים הסובלים מעודף משקל אך מבצעים פעילות גופנית מאומצת.
דורבן עלול להיווצר בכל שכבת גיל, החל מילדים ועד למבוגרים, חשוב להבחין בסימנים בשלב מוקדם כדי למנוע את החמרת התופעה.

כיצד מטפלים בדורבן?

באמצעות מדרסים עם הגבהה, המקנים תמיכה לעקב ומונעים החמרה. השימוש במדרסים עוזר לכף הרגל לעמוד בעומסים.
שימוש במדרסים הוא טיפול מתקדם ביותר, אשר נתמך באבחון מעמיק ומדויק במעבדת הליכה וניתן במקרים קשים כאשר שאר השיטות נכשלו. המדרסים מספקים תמיכה לרצועות ולקשת האורכית, וכיום זהו הטיפול המומלץ והמתקדם ביותר לטיפול בדורבן.
פיזיותרפיה – באמצעות שיטות פיזיותרפיות שונות, ניתן לשפר את חוזק הרצועות וגמישותן.

יש אפשרות לטפל בזריקות ובמקרים חריגים אף ניתוח. תמיד מומלץ להתייעץ עם אורתופד כף רגל. מדרסים יש לעשות אצל טכנאי אורתופדיה מוסמך המשתמש בטכנולוגיה המתקדמת ביותר – מעבדת הליכה. לקביעת בדיקה במעבדת הליכה צרו קשר עם ספורטופד – מרכזים רפואיים.

לשאלות בנושא מדרסים מייל:
merkazhainyanim@gmail.com

 

Call Now Button